Microsemi Corporation 1N5377/TR12
Part No.:
1N5377/TR12
Datasheet:
DeepFinds Electronics1N5377/TR12.pdf
Description:
DIODE ZENER 91V 5W T18
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
91 V
Tolerance:
±20%
Power - Max:
5 W
Impedance (Max) (Zzt):
75 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 65.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 1 A
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C