Microsemi Corporation 2EZ170D/TR8
Part No.:
2EZ170D/TR8
Datasheet:
DeepFinds Electronics2EZ170D/TR8.pdf
Description:
DIODE ZENER 170V 2W DO204AL
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
170 V
Tolerance:
±20%
Power - Max:
2 W
Impedance (Max) (Zzt):
675 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 130.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C