Microsemi Corporation 2EZ3.9D5/TR8
Part No.:
2EZ3.9D5/TR8
Datasheet:
DeepFinds Electronics2EZ3.9D5/TR8.pdf
Description:
DIODE ZENER 3.9V 2W DO204AL
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.9 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
2 W
Impedance (Max) (Zzt):
5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C