Bourns Inc. 3046L-1-503
Part No.:
3046L-1-503
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Angle, Linear Position Measuring
Package:
Module, Wire Leads, Threaded
Datasheet:
DeepFinds Electronics3046L-1-503.pdf
Description:
SENSOR LINEAR 3.81MM WIRE LEADS
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
Module, Wire Leads, Threaded
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
For Measuring:
Linear Position
Technology:
Resistive
Rotation Angle - Electrical, Mechanical:
Linear Range:
0 ~ 3.81mm (0 ~ 0.15")
Output:
Resistive
Output Signal:
Actuator Type:
Round Shaft
Linearity:
±5%
Resistance:
50 kOhms
Resistance Tolerance:
±20%
Voltage - Supply:
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Wire Leads
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C