Microsemi Corporation 3EZ3.6D10/TR8
Part No.:
3EZ3.6D10/TR8
Description:
DIODE ZENER 3.6V 3W DO204AL
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.6 V
Tolerance:
±10%
Power - Max:
3 W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C