Finder Relays, Inc. 48.52.7.024.5050SPA
Part No.:
48.52.7.024.5050SPA
Manufacturer:
Finder Relays, Inc.
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V
Manufacturer:
Finder Relays, Inc.
Series:
48
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
DIN Rail
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):
8 A
Switching Voltage:
400VAC - Max
Load - Max Switching:
3200VA
Coil Current:
22.2 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Diode, Lighted Indicator
Termination Style:
Screw Terminal
Seal Rating:
Coil Insulation:
Must Operate Voltage:
17.5 VDC
Must Release Voltage:
4.8 VDC
Operate Time:
12 ms
Release Time:
12 ms
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C