Finder Relays, Inc. 48.P5.8.120.0060SPA
Part No.:
48.P5.8.120.0060SPA
Manufacturer:
Finder Relays, Inc.
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
DeepFinds Electronics48.P5.8.120.0060SPA.pdf
Description:
MASTERIN INTERFACE MODULE, DPDT
Manufacturer:
Finder Relays, Inc.
Series:
48
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
DIN Rail
Coil Voltage:
120VAC
Contact Form:
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):
8 A
Switching Voltage:
400VAC - Max
Load - Max Switching:
3200VA
Coil Current:
90.5 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Lighted Indicator, Varistor
Termination Style:
Spring Terminal
Seal Rating:
Coil Insulation:
Must Operate Voltage:
9.6 VAC
Must Release Voltage:
24 VAC
Operate Time:
7 ms
Release Time:
4 ms
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C