Qualtek 701W-10/47
Part No.:
701W-10/47
Manufacturer:
Qualtek
Category:
Power Entry Modules (PEM)
Package:
Datasheet:
DeepFinds Electronics701W-10/47.pdf
Description:
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PNL SLDR
Manufacturer:
Qualtek
Series:
701W
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Style:
IEC 320-C14
Connector Type:
Receptacle, Male Blades
Current Rating - Appliance Inlet:
10A
Voltage Rating - Appliance Inlet:
250VAC
Number of Positions:
3
Filter Type:
Unfiltered - Commercial
Current Rating - Filter:
Switch Features:
Current Rating - Circuit Breaker:
Accomodates a Fuse:
No
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Termination:
Solder Eyelet
Features:
Fuse Holder, Drawer:
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 26.70mm x 19.80mm
Panel Thickness:
0.039" (1.00mm)