Qualtek 723A-30/48
Part No.:
723A-30/48
Manufacturer:
Qualtek
Category:
Power Entry Modules (PEM)
Package:
Datasheet:
DeepFinds Electronics723A-30/48.pdf
Description:
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Manufacturer:
Qualtek
Series:
723A
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Style:
IEC 320-C14
Connector Type:
Receptacle, Male Blades - Module
Current Rating - Appliance Inlet:
10A
Voltage Rating - Appliance Inlet:
250VAC
Number of Positions:
3
Filter Type:
Unfiltered - Commercial
Current Rating - Filter:
Switch Features:
Current Rating - Circuit Breaker:
Accomodates a Fuse:
Yes (Fuse Not Included)
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Termination:
Quick Connect - 0.189" (4.8mm)
Features:
Fuse Holder, Drawer:
Fuse Holder, Twin Fused
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 27.30mm x 31.12mm
Panel Thickness:
0.118" (3.00mm)