Coto Technology 9202-12-00TR
Part No.:
9202-12-00TR
Manufacturer:
Coto Technology
Category:
High Frequency (RF) Relays
Package:
Datasheet:
DeepFinds Electronics9202-12-00TR.pdf
Description:
RELAY RF SPST-NO 500MA 12V
Manufacturer:
Coto Technology
Series:
9200
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
18.5 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
500 mA
Switching Voltage:
200VAC, 200VDC - Max
Must Operate Voltage:
9 VDC
Must Release Voltage:
1 VDC
Operate Time:
0.4 ms
Release Time:
0.1 ms
Features:
Sealed - Hermetically
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
Gull Wing
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
1. How to order 9202-12-00TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the 9202-12-00TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 9202-12-00TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 9202-12-00TR.
Manufacturer Coto Technology Coto Technology Coto Technology Coto Technology Coto Technology
Series 9200 9200 9200 9200 9200
Packaging Tube Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
Coil Current 33.3 mA 18.5 mA 33.3 mA 33.3 mA 33.3 mA
Coil Voltage 5VDC 12VDC 5VDC 5VDC 5VDC
Contact Rating (Current) 500 mA 500 mA 500 mA 500 mA 500 mA
Switching Voltage 200VAC, 200VDC - Max 200VAC, 200VDC - Max 200VAC, 200VDC - Max 200VAC, 200VDC - Max 200VAC, 200VDC - Max
Must Operate Voltage 3.75 VDC 9 VDC 3.75 VDC 3.75 VDC 3.75 VDC
Must Release Voltage 0.4 VDC 1 VDC 0.4 VDC 0.4 VDC 0.4 VDC
Operate Time 0.4 ms 0.4 ms 0.4 ms 0.4 ms 0.4 ms
Release Time 0.1 ms 0.1 ms 0.1 ms 0.1 ms 0.1 ms
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Termination Style J Lead Gull Wing Gull Wing Gull Wing J Lead
Operating Temperature -20°C ~ 85°C -20°C ~ 85°C -20°C ~ 85°C -20°C ~ 85°C -20°C ~ 85°C