Automation Components, Inc. A/100-2W-DO-4"-6'CL2P
Part No.:
A/100-2W-DO-4"-6'CL2P
Manufacturer:
Automation Components, Inc.
Category:
RTD (Resistance Temperature Detector)
Package:
Probe
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsA/100-2W-DO-4"-6'CL2P.pdf
Description:
SENSOR RTD 100OHM PROBE
Manufacturer:
Automation Components, Inc.
Series:
A/100
Package/Case:
Probe
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Resistance @ 0°C:
100 Ohms
Resistance Tolerance:
±0.06%
RTD Material:
Platinum (Pt)
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C
Termination:
Wire Leads
Accuracy:
Temperature Coefficient:
3850ppm/°C
Current:
5 mA