Automation Components, Inc. A/100-3W-S-GD
Part No.:
A/100-3W-S-GD
Manufacturer:
Automation Components, Inc.
Category:
RTD (Resistance Temperature Detector)
Package:
Module
Description:
SENSOR RTD 100OHM MODULE
Manufacturer:
Automation Components, Inc.
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Resistance @ 0°C:
100 Ohms
Resistance Tolerance:
±0.06%
RTD Material:
Platinum (Pt)
Operating Temperature:
Termination:
Accuracy:
Temperature Coefficient:
3850ppm/°C
Current:
5 mA