Automation Components, Inc. A/100-LTS-GD-30'
Part No.:
A/100-LTS-GD-30'
Manufacturer:
Automation Components, Inc.
Category:
RTD (Resistance Temperature Detector)
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsA/100-LTS-GD-30'.pdf
Description:
SENSOR RTD 100OHM MODULE
Manufacturer:
Automation Components, Inc.
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Resistance @ 0°C:
100 Ohms
Resistance Tolerance:
RTD Material:
Platinum (Pt)
Operating Temperature:
-198°C ~ 150°C
Termination:
Wire Leads
Accuracy:
Temperature Coefficient:
3850ppm/°C