Omron Electronics Inc-EMC Div A6SN-0104-R100
Part No.:
A6SN-0104-R100
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Category:
DIP Switches
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsA6SN-0104-R100.pdf
Description:
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Series:
A6SN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Circuit:
SPST
Number of Positions:
10
Current Rating (Amps):
25mA
Voltage Rating:
24VDC
Actuator Type:
Slide (Standard)
Actuator Level:
Raised
Contact Material:
Contact Finish:
Height Above Board:
0.214" (5.45mm)
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
Gull Wing
Pitch:
0.100" (2.54mm), Full
Washable:
Yes
Features:
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C