Assmann WSW Components A-CCS20-Z-R
Part No.:
A-CCS20-Z-R
Manufacturer:
Assmann WSW Components
Category:
IC Sockets
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsA-CCS20-Z-R.pdf
Description:
CONN SOCKET PLCC 20POS TIN
Manufacturer:
Assmann WSW Components
Series:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Type:
PLCC
Number of Positions or Pins (Grid):
20 (4 x 5)
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish Thickness - Mating:
150.0µin (3.81µm)
Contact Material - Mating:
Phosphor Bronze
Mounting Type:
Through Hole
Features:
Closed Frame
Termination:
Solder
Pitch - Post:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Finish Thickness - Post:
150.0µin (3.81µm)
Contact Material - Post:
Phosphor Bronze
Housing Material:
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
1. How to order A-CCS20-Z-R on DeepFinds Electronics?
3. Are the A-CCS20-Z-R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of A-CCS20-Z-R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of A-CCS20-Z-R.
Series - - - - -
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Type DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing PLCC
Number of Positions or Pins (Grid) 14 (2 x 7) 8 (2 x 4) 40 (2 x 20) 16 (2 x 8) 32 (2 x 7, 2 x 9)
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Mating Tin Tin Tin Tin Tin
Contact Finish Thickness - Mating - - - - 160.0µin (4.06µm)
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Surface Mount
Features Open Frame Open Frame Open Frame Open Frame Closed Frame
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
Pitch - Post 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post Tin Tin Tin Tin Tin
Contact Finish Thickness - Post - 200.0µin (5.08µm) - 200.0µin (5.08µm) 160.0µin (4.06µm)
Operating Temperature -55°C ~ 85°C -40°C ~ 105°C -55°C ~ 85°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C