Assmann WSW Components AFFC08-23-100-SVD-T
Part No.:
AFFC08-23-100-SVD-T
Manufacturer:
Assmann WSW Components
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Description:
FFC / FPC
Manufacturer:
Assmann WSW Components
Series:
AFFC08
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Flat Flex Type:
FFC, FPC
Mounting Type:
Surface Mount
Connector/Contact Type:
Contacts, Vertical - 1 Sided
Number of Positions:
23
Pitch:
0.039" (1.00mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.30mm
Height Above Board:
0.140" (3.55mm)
Locking Feature:
Cable End Type:
Tapered
Contact Material:
Copper Alloy
Contact Finish:
Tin
Housing Material:
Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Actuator Material:
Features:
Low Insertion Force (LIF)
Voltage Rating:
Operating Temperature:
-30°C ~ 80°C