Assmann WSW Components AFFC08-24-100-SVD-T
Part No.:
AFFC08-24-100-SVD-T
Series:
AFFC08
Mounting Type:
Surface Mount
Number of Positions:
24
Pitch:
0.039" (1.00mm)
FFC, FCB Thickness:
0.30mm
Height Above Board:
0.140" (3.55mm)
Locking Feature:
Cable End Type:
Tapered
Contact Material:
Copper Alloy
Contact Finish:
Tin
Housing Material:
Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Actuator Material:
Features:
Low Insertion Force (LIF)
Voltage Rating:
Operating Temperature:
-30°C ~ 80°C