Assmann WSW Components AFFC10-14-100-TVS-T
Part No.:
AFFC10-14-100-TVS-T
Manufacturer:
Assmann WSW Components
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Description:
FFC / FPC
Manufacturer:
Assmann WSW Components
Series:
AFFC10
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Flat Flex Type:
FFC, FPC
Mounting Type:
Through Hole
Connector/Contact Type:
Contacts, Vertical - 1 Sided
Number of Positions:
14
Pitch:
0.039" (1.00mm)
Termination:
Kinked Pin
FFC, FCB Thickness:
0.30mm
Height Above Board:
0.197" (5.00mm)