Assmann WSW Components AFFC20-32-050-SHT-T
Part No.:
AFFC20-32-050-SHT-T
Manufacturer:
Assmann WSW Components
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Description:
FFC / FPC
Manufacturer:
Assmann WSW Components
Series:
AFFC20
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Flat Flex Type:
FFC, FPC
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:
Contacts, Top
Number of Positions:
32
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.30mm
Height Above Board:
0.079" (2.00mm)