Assmann WSW Components AFFC25-17-050-SHB-R
Part No.:
AFFC25-17-050-SHB-R
Series:
AFFC25
Packaging:
Bulk
Connector/Contact Type:
Contacts, Bottom
Number of Positions:
17
Pitch:
0.020" (0.50mm)
FFC, FCB Thickness:
0.30mm
Height Above Board:
0.087" (2.20mm)
Locking Feature:
Slide Lock
Cable End Type:
Straight
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Tin
Housing Material:
Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Actuator Material:
Features:
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C