Eaton - Electronics Division AHCA-30-PCBHT
Part No.:
AHCA-30-PCBHT
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Radial Bend Cylinder
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAHCA-30-PCBHT.pdf
Description:
FUSE PCB 6X32MM AUTO 30A
Shipping
Inventory:920
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
AHCA
Package / Case:
Radial Bend Cylinder
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Fuse Type:
Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):
30A
Voltage Rating - AC:
450 VAC
Voltage Rating - DC:
450 VDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
Approval Agency:
cURus
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
10kA
Size / Dimension:
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)