Altran Magnetics, LLC ALEV50-EN
Part No.:
ALEV50-EN
Manufacturer:
Altran Magnetics, LLC
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsALEV50-EN.pdf
Description:
ALEV50 SERIES 50A DC CONTACTOR
Manufacturer:
Altran Magnetics, LLC
Series:
ALEV50
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
48VDC
Contact Form:
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Rating (Current):
50 A
Switching Voltage:
900VDC - Max
Features:
Termination Style:
Stud, Wire Leads
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage:
33 VDC
Must Release Voltage:
4.8 VDC