Abracon LLC AMCV-0402LC-260-C030Y-T
Part No.:
AMCV-0402LC-260-C030Y-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Varistors, MOVs
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAMCV-0402LC-260-C030Y-T.pdf
Description:
VARISTOR 34.5V 1A 0402
Manufacturer:
Abracon LLC
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Maximum AC Volts:
18.4 V
Maximum DC Volts:
26 V
Varistor Voltage (Min):
31 V
Varistor Voltage (Typ):
34.5 V
Varistor Voltage (Max):
38 V
Current - Surge:
1 A
Energy:
0.003J
Number of Circuits:
1
Capacitance @ Frequency:
3 pF @ 1 MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TA)