Abracon LLC AMCV-1210H-560-T
Part No.:
AMCV-1210H-560-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Varistors, MOVs
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAMCV-1210H-560-T.pdf
Description:
VARISTOR 68V 300A 1210
Manufacturer:
Abracon LLC
Package / Case:
1210 (3225 Metric)
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Maximum AC Volts:
40 V
Maximum DC Volts:
56 V
Varistor Voltage (Min):
61 V
Varistor Voltage (Typ):
68 V
Varistor Voltage (Max):
75 V
Current - Surge:
300 A
Energy:
2.3J
Number of Circuits:
1
Capacitance @ Frequency:
500 pF @ 1 kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C (TA)