Automation Components, Inc. A/RH3-20K-R2SO-A14-C5
Part No.:
A/RH3-20K-R2SO-A14-C5
Manufacturer:
Automation Components, Inc.
Category:
Humidity, Moisture Sensors
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsA/RH3-20K-R2SO-A14-C5.pdf
Description:
Relative Humidity, RH Outputs: 0
Manufacturer:
Automation Components, Inc.
Series:
A/RHx-20K
Package/Case:
Module
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Sensor Type:
Humidity, Temperature
Humidity Range:
0 ~ 100% RH
Output Type:
Analog Current, Analog Voltage
Output:
0V ~ 5V, 0V ~ 10V, 4mA ~ 20mA
Accuracy:
±3% RH
Response Time:
20 s
Sensitivity:
Voltage - Supply:
18 ~ 28VAC, 12 ~ 40VDC
Mounting Type:
Chassis Mount
Operating Temperature:
1.5°C ~ 60°C
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
1. How to order A/RH3-20K-R2SO-A14-C5 on DeepFinds Electronics?
3. Are the A/RH3-20K-R2SO-A14-C5 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of A/RH3-20K-R2SO-A14-C5?
Series A/RHx-10K-E1 - A/RHx-CP - -
Package/Case Module Module Module Module Module
Packaging Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB)
Product Status Active Active Active Active Active
Sensor Type Humidity, Temperature Humidity Humidity, Temperature Humidity Humidity
Humidity Range 0 ~ 100% RH 0 ~ 100% RH 0 ~ 100% RH 0 ~ 100% RH 0 ~ 100% RH
Output 0V ~ 5V, 0V ~ 10V, 4mA ~ 20mA 0V ~ 5V, 0V ~ 10V, 4mA ~ 20mA 0V ~ 5V, 0V ~ 10V, 4mA ~ 20mA 0V ~ 5V, 0V ~ 10V, 4mA ~ 20mA 0V ~ 5V, 0V ~ 10V, 4mA ~ 20mA
Accuracy ±3% RH ±3% RH ±3% RH ±5% RH ±5% RH
Response Time 20 s 20 s 20 s 20 s 20 s
Sensitivity - - - - -
Voltage - Supply 18 ~ 28VAC, 12 ~ 40VDC 18 ~ 28VAC, 12 ~ 40VDC 18 ~ 28VAC, 12 ~ 40VDC 18 ~ 28VAC, 12 ~ 40VDC 18 ~ 28VAC, 12 ~ 40VDC
Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
Operating Temperature 1.5°C ~ 60°C -40°C ~ 60°C 1.5°C ~ 60°C 1.5°C ~ 60°C 1.5°C ~ 60°C