Vishay General Semiconductor - Diodes Division AZ23B10-G3-18
Part No.:
AZ23B10-G3-18
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Zener Diode Arrays
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAZ23B10-G3-18.pdf
Description:
DIODE ZENER 10V 300MW SOT23
Manufacturer:
Series:
AZ23-G
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Configuration:
1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
10 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 7.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C