Vishay General Semiconductor - Diodes Division AZ23B15-HE3-08
Part No.:
AZ23B15-HE3-08
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAZ23B15-HE3-08.pdf
Description:
DIODE ZENER 15V 300MW SOT23
Series:
AZ23
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
15 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 11 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C