Vishay General Semiconductor - Diodes Division AZ23B3V6-HE3-08
Part No.:
AZ23B3V6-HE3-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAZ23B3V6-HE3-08.pdf
Description:
DIODE ZENER 3.6V 300MW SOT23
Manufacturer:
Series:
AZ23
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.6 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
95 Ohms
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C