Vishay General Semiconductor - Diodes Division AZ23B51-G3-18
Part No.:
AZ23B51-G3-18
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAZ23B51-G3-18.pdf
Description:
DIODE ZENER 51V 300MW SOT23
Series:
AZ23-G
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
51 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 38 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C