Vishay General Semiconductor - Diodes Division AZ23B5V6-HE3-08
Part No.:
AZ23B5V6-HE3-08
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAZ23B5V6-HE3-08.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.6 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C