Vishay General Semiconductor - Diodes Division AZ23B8V2-HE3-18
Part No.:
AZ23B8V2-HE3-18
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAZ23B8V2-HE3-18.pdf
Description:
DIODE ZENER 8.2V 300MW SOT23
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
8.2 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
7 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C