Vishay General Semiconductor - Diodes Division AZ23C4V7-HE3_A-18
Part No.:
AZ23C4V7-HE3_A-18
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAZ23C4V7-HE3_A-18.pdf
Description:
DIODE ZENER 4.7V 300MW SOT23
Manufacturer:
Series:
AZ23
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
4.7 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order AZ23C4V7-HE3_A-18 on DeepFinds Electronics?
3. Are the AZ23C4V7-HE3_A-18 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AZ23C4V7-HE3_A-18?
Image AZ23C4V7-E3-08 AZ23C4V7-G3-08 AZ23C4V7-HE3-08 AZ23C4V7-E3-18 AZ23C4V7-HE3_A-08
Part Number AZ23C4V7-E3-08 AZ23C4V7-G3-08 AZ23C4V7-HE3-08 AZ23C4V7-E3-18 AZ23C4V7-HE3_A-08
Series AZ23 AZ23-G AZ23 AZ23 AZ23
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Obsolete Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 4.7 V 4.7 V 4.7 V 4.7 V 4.7 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power - Max 300 mW 300 mW 300 mW 300 mW 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 78 Ohms 78 Ohms 78 Ohms 70 Ohms 80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr - - - - 3 µA @ 2 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C 150°C (TJ)