American Zettler AZ9841-1C-12DER
Part No.:
AZ9841-1C-12DER
Manufacturer:
American Zettler
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAZ9841-1C-12DER.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Manufacturer:
American Zettler
Series:
AZ9841
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
110.1 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.2 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
5 ms
Release Time:
2 ms
Features:
280-ISO, Resistor
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C