American Zettler AZ987-2A-12DET
Part No.:
AZ987-2A-12DET
Manufacturer:
American Zettler
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsAZ987-2A-12DET.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE DPST 30A 12V
Manufacturer:
American Zettler
Series:
AZ987
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
47.2 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
16VDC - Max
Must Operate Voltage:
6.9 VDC
Must Release Voltage:
1.5 VDC
Operate Time:
4 ms
Release Time:
2 ms
Features:
Sealed - Epoxy
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C