Renesas Electronics Corporation BCR10CM-12LB#BH0
Part No.:
BCR10CM-12LB#BH0
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBCR10CM-12LB#BH0.pdf
Description:
TRIAC 600V 10A TO220ABA
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
100A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
30 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220ABA
1. How to order BCR10CM-12LB#BH0 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BCR10CM-12LB#BH0 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BCR10CM-12LB#BH0?
Image BCR10CM-12LB#B01 BCR10CM-12LA#B00 BCR10CM-12LA-1#B00 BCR10CM-12LA-1A5X2 BCR10CM-12LBA8#BB0
Series - - * * *
Package/Case - TO-220-3 - - -
Packaging Tube Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete Active Active Active
Triac Type Standard Standard - - -
Voltage - Off State 600 V 600 V - - -
Current - On State (It (RMS)) (Max) 10 A 10 A - - -
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V 1.5 V - - -
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 100A @ 60Hz 100A @ 60Hz - - -
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 30 mA 30 mA - - -