Renesas Electronics Corporation BCR16CM-12LB#BH0
Part No.:
BCR16CM-12LB#BH0
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBCR16CM-12LB#BH0.pdf
Description:
TRIAC 600V 16A TO220ABA
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
170A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
30 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220ABA
1. How to order BCR16CM-12LB#BH0 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BCR16CM-12LB#BH0 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BCR16CM-12LB#BH0?
Image BCR16CM-16LHJ6#B00 BCR16CM-12LA-A6#X2 BCR16CM-12LB-AA#X3 BCR16CM-12LA-AS#X2 BCR16CM-12LB-J6B01
Series * * * * *
Package/Case - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Triac Type - - - - -
Voltage - Off State - - - - -