Renesas Electronics Corporation BCR16CM-12LC#BH0
Part No.:
BCR16CM-12LC#BH0
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBCR16CM-12LC#BH0.pdf
Description:
TRIAC 600V 16A TO220ABA
Package/Case:
TO-220-3
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
96A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)