Renesas Electronics Corporation BCR16CM-16LH#BH0
Part No.:
BCR16CM-16LH#BH0
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBCR16CM-16LH#BH0.pdf
Description:
TRIAC 800V 16A TO220ABA
Package/Case:
TO-220-3
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
160A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-220ABA
1. How to order BCR16CM-16LH#BH0 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BCR16CM-16LH#BH0 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BCR16CM-16LH#BH0?
Image BCR16CM-16LHJ6#B00 BCR16CM-12LA-A6#X2 BCR16CM-12LB-AA#X3 BCR16CM-12LA-AS#X2 BCR16CM-12LB-J6B01
Series * * * * *
Package/Case - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active