Eaton - Electronics Division BK-AHC-V-600-R
Part No.:
BK-AHC-V-600-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBK-AHC-V-600-R.pdf
Description:
FUSE 600V 3AB AXIAL 600MA
Shipping
Inventory:150
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
AHC
Package / Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Fuse Type:
Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):
600mA
Voltage Rating - AC:
600 VAC
Voltage Rating - DC:
600 VDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
Approval Agency:
cURus
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
10kA
Size / Dimension:
0.266" Dia x 1.292" L (6.76mm x 32.82mm)