BK/GMF-2-8/10.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BK/GMF-2-8/10.
| Image |  |
| Series | TDC180 | TDC180 | TDC180 | TDC180 | TDC600 |
| Package / Case | 8AG, 1/4" x 1" | 8AG, 1/4" x 1" | 8AG, 1/4" x 1" | 8AG, 1/4" x 1" | 8AG, 1/4" x 1" |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Fuse Type | Cartridge | Cartridge | Cartridge | Cartridge | Cartridge |
| Current Rating (Amps) | 10A | 13A | 5A | 1A | 2A |
| Voltage Rating - AC | 240 VAC | 240 VAC | 240 VAC | 240 VAC | 600 VAC |
| Voltage Rating - DC | - | - | - | - | - |
| Response Time | Fast Blow | Fast Blow | Fast Blow | Fast Blow | Fast Blow |
| Features | - | - | - | - | - |
| Class | - | - | - | - | - |
| Approval Agency | ASTA, CCC | ASTA, CCC | ASTA, CCC | ASTA, CCC | UL |
| Operating Temperature | - | - | - | - | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 6kA | 6kA | 6kA | 6kA | 200A |
| Size / Dimension | 0.248" Dia x 1.000" L (6.30mm x 25.40mm) | 0.248" Dia x 1.000" L (6.30mm x 25.40mm) | 0.248" Dia x 1.000" L (6.30mm x 25.40mm) | 0.248" Dia x 1.000" L (6.30mm x 25.40mm) | 0.250" Dia x 1.000" L (6.35mm x 25.40mm) |