Microsemi Corporation BR246-80A2-12V-015M
Part No.:
BR246-80A2-12V-015M
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBR246-80A2-12V-015M.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
BR246
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):
10 A
Switching Voltage:
208VAC, 28VDC - Max
Load - Max Switching:
2080VA, 280W
Coil Current:
150 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
Plug In
Seal Rating:
Coil Insulation:
Must Operate Voltage:
9 VDC
Must Release Voltage:
3.5 VDC
Operate Time:
15 ms
Release Time:
15 ms
Operating Temperature:
-70°C ~ 125°C