WeEn Semiconductors BT137-600/L01,127
Part No.:
BT137-600/L01,127
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBT137-600/L01,127.pdf
Description:
TRIAC 600V 8A TO220AB
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Discontinued
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
65A, 71A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
20 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
125°C (TJ)