WeEn Semiconductors BT138-800E/DG,127
Part No.:
BT138-800E/DG,127
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBT138-800E/DG,127.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 800V 12A TO220AB
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Discontinued
Triac Type:
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
90A, 100A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
30 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
125°C (TJ)