STMicroelectronics BTA08-800CRG
Part No.:
BTA08-800CRG
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBTA08-800CRG.pdf
Description:
TRIAC 800V 8A TO220
Shipping
Inventory:517
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
80A, 84A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
25 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
25 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)