STMicroelectronics BTA16-400BWRG
Part No.:
BTA16-400BWRG
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBTA16-400BWRG.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 400V 16A TO220
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Snubberless™
Package/Case:
TO-220-3
Product Status:
Obsolete
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
400 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
160A, 168A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)