STMicroelectronics BTB12-700CRG
Part No.:
BTB12-700CRG
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBTB12-700CRG.pdf
Description:
TRIAC 700V 12A TO220
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
700 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
120A, 126A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
25 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
25 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)