STMicroelectronics BTB12-700SWRG
Part No.:
BTB12-700SWRG
Manufacturer:
STMicroelectronics
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBTB12-700SWRG.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 700V 12A TO220
Manufacturer:
STMicroelectronics
Product Status:
Obsolete
Triac Type:
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:
700 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
120A, 126A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
15 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C (TJ)