STMicroelectronics BTB16-600SWRG
Part No.:
BTB16-600SWRG
Manufacturer:
STMicroelectronics
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBTB16-600SWRG.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 600V 16A TO220
Manufacturer:
STMicroelectronics
Triac Type:
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
160A, 168A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
15 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)