STMicroelectronics BTB24-800CWRG
Part No.:
BTB24-800CWRG
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBTB24-800CWRG.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 800V 25A TO220
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Snubberless™
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
25 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
250A, 260A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)