Nexperia USA Inc. BZV55-C12,115
Part No.:
BZV55-C12,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZV55-C12,115.pdf
Description:
DIODE ZENER 12V 500MW LLDS
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
12 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C